• خانهاجتماعی
 • کد خبر : 107252
 • تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۰
 • پ

  سال آینده؛بحران کم آبی یزد وخیم تر است

  جلال علمدار در پویش دوشنبه‌های «آقای مدیر حرف بزن» در جمع خبرنگاران، افزود: استان یزد براساس آخرین آمارها دارای ۶۴۲ هزار مشترک آب است که با قریب به ۱۰ هزار کیلومتر شبکه توزیع و دو هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط انتقال، آبرسانی می‌شوند.

   شریف خبر؛جلال علمدار در پویش دوشنبه‌های «آقای مدیر حرف بزن» در جمع خبرنگاران، افزود: استان یزد براساس آخرین آمارها دارای ۶۴۲ هزار مشترک آب است که با قریب به ۱۰ هزار کیلومتر شبکه توزیع و دو هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط انتقال، آبرسانی می‌شوند.
  وی به بحران تامین آب شرب استان در سال جاری اشاره کرد و گفت: امسال وضعیت با وجود بارش‌های خوبی که در استان شاهدیم، به مراتب وخیم‌تر خواهد بود.
  علمدار تامین آب استان را از محل منابع داخلی و آب انتقالی ذکر و عنوان کرد: در مجموع بیش از ۴۶۰ حلقه چاه جهت تامین آب استان مورد استفاده قرار می‌گیرد که ۴۶ مورد از آنها مربوط به شهر یزد و غالباً با عمق ۲۳۰ متر است ولی با وجود قریب به ۲۳۰۰ لیتر بر ثانیه آب انتقالی که در شهرهای مختلف استان نیز توزیع می‌شود، در حال حاضر با ۱۸۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب در شهرها و روستاهای استان مواجه‌ایم.
  وی در ادامه با اشاره به افت فشار آب و حتی قطعی آب در برخی مناطق شهر یزد در زمان پیک مصرف تابستان، از اجرای طرح رینگ شهری آب در این شهر به منظور یکسان سازی افت فشار و کیفیت آب در تمام مناطق شهر خبر داد.
  او ابرطرح ایجاد رینگ آب شهر یزد با برآورد اولیه‌ی حجم سرمایه‌گذاری دو هزار میلیارد تومان برای اجرای ۱۱۳ کیلومتر خط انتقال و حدود ۱۶۵ هزار مترمکعب مخزن از سال گذشته آغاز شده ولی با توجه به تحریم‌ها و تورم، هم‌اکنون اجرای آن با اعتبار ۲۷۰۰ میلیارد تومان در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم این طرح را در بازه چهار ساله تکمیل و اماده بهره برداری کنیم.
  وی با بیان این که در صورت قطعی تنها ۵ ساعته آب انتقالی باید به اجبار توزیع آب شرب در یزد را جیره‌بندی کرد، گفت: در همین راستا خط اضطرار انتقال آب یزد از محل مخازن آب شرکت معدنی چادرملو که از خلیج فارس تامین می‌شود، امسال اجرایی و مورد بهره برداری قرار گرفت.
  علمدار قیمت هر مترمکعب از این آب را ۳.۷ یورو معادل ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان ذکر کرد و افزود: این طرح علی‌رغم تامین زیرساخت برای انتقال ۱۷۰۰ لیتر آب در ثانیه به مخازن شحنه شهر یزد، هم اکنون انتقال تنها ۳۰۰ لیتر بر ثانیه آب در مواقع بحران و اضطرار را در دستور کار دارد ولی امیدواریم با ایجاد ایستگاه پمپاژ مناسب، امکان انتقال آب تا ۱۷۰۰ لیتر بر ثانیه افزایش یابد.
  وی با بیان این که اضافه کردن چاه‌های تامین آب در داخل استان به ویژه شهر یزد به دلیل کسری منابع زیرزمینی عملاً ممکن نیست،‌گفت: با وجود چاه‌های کشاورزی متعدد در شهر یزد، امکان انتقال و استفاده از آب همه آنها در مواقع بحرانی وجود ندارد و برخی چاه‌های مناسب که در نزدیک شبکه قرار دارند، در مواقع بحرانی و برای تامین فشار شبکه به صورت اجاره از کشاورزان، پس از کلرزنی استفاده می‌شوند
  او ادامه داد: چند حلقه چاه مربوط به صنعت و دانشگاه نیز برای تامین کسری آب شهر یزد در مواقع بحرانی و پیک مصرف آماده‌سازی شده ولی به رغم اضافه شدن این منابع آب داخلی بازهم ۵۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب تنها در مرکز استان داریم.
  وی با اشاره به درست اقدام بودن جمعاً حدود ۲۵۰ طرح بزرگ و کوچک توسط آبفای استان، یکی دیگر از این طرح‌های بزرگ را اجرای فاضلاب شهر یزد که پس از ۲۲ سال فقط ۷۵۰ کیلومتر آن اجرا و ۳۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، ذکر کرد و افزود: تکمیل این طرح طی قراردادی در قالب بیع متقابل به سنگ آهن مرکزی واگذار شده و تلاش می‌شود در بازه چهار ساله با اجرای ۱۵۰۰ کیلومتر دیگر شبکه فاضلاب با اعتبار ۴ تا ۵ میلیارد تومان به طور کامل از آن بهره‌برداری شود.

  خبرنگار؛فاطمه معلم

  لینک کوتاه :
  کپی لینک
  اشتراک گذاری :
  دیدگاه کاربران
  نظرات کاربران برای این مطلب را دنبال کنید

  برای نمایش دیدگاه کلیک کنید
   ۰ دیدگاه ثبت شده