• خانهخبر برترسیاسی
 • کد خبر : 106730
 • تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۲
 • پ

  محمد مهاجری گفت: با پایان‌یافتن اعتراضات نباید مسئولان به خواب زمستانی بروند و لازم است اصلاحات سیاسی در کشور صورت بگیرد.

  شریف خبر؛ محمد مهاجری گفت: با پایان‌یافتن اعتراضات نباید مسئولان به خواب زمستانی بروند و لازم است اصلاحات سیاسی در کشور صورت بگیرد.

  وضعیت این روزهای کشور هنوز آرام نشده است اما اگر به تدریج فضا در سطح خیابان‌ها عادی شود، آیا همه‌چیز حل شده است؟ طبیعتا پاسخ منفی است اما چه باید کرد که مشکل «حل» و نه صرفا «جمع» شود؟

  محمد مهاجری، تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره این موضوع گفت: «سیستم سیاسی کشور ناکارآمدی‌هایی داشته است که گاهی منجر به اعتراضاتی شده است. سال گذشته که آقای رئیسی رئیس‌جمهور شد، از ابتدای کارش تجمعاتی شکل گرفت که عمدتا صنفی بود؛ از اعتراضات معلمان و کارگران گرفته تا کشاورزان، بازنشستگان و…که سیستم سیاسی کشور آن تجماعت را جدی نگرفت و محدود و مقطعی فرض کرد. در سال1401 همه‌چیز منتظر جرقه بود. اگر ماجرای مهسا امینی سال گذشته در اعتراض کارگران شکل می‌گرفت، این فضا زودتر از این ایجاد می‌شود. در موضوع گشت ارشاد چند مورد اتفاق افتاد از آن خانمی که جلوی ون گشت ارشاد راه می‌رفت و می‌گفت دخترم مریض است و نبریدش و برخورد آن دو خانم با هم در بی‌آرتی که اینها ادامه‌دار شد تا خانم مهسا امینی فوت کرد و این بحران شکل گرفت. وقتی بحران ایجاد می‌شود، همه سعی می‌کنند فضا را آرام کنند و اصلاحاتی انجام دهند. چون دفعات قبل اصلاحاتی انجام نشده است، مردم بی‌اعتماد شده‌اند که اگر اعتراض کنند و عقب‌بنشینند مشکلاتشان حل نمی‌شود».
  او ادامه داد: «من نمی‌گویم دشمن و سرویس‌های خارجی دخالت نکردند که حتما کردند زیرا منافع آنها در ناامینی کشور ماست اما دشمن که به تنهایی نمی‌توانست این کار را بکند. باید ناآرامی در داخل شکل می‌گرفت که شکل گرفت. اکنون هم با پایان‌یافتن اعتراضات نباید مسئولان به خواب زمستانی بروند و لازم است اصلاحات سیاسی در کشور صورت بگیرد».
  این فعال سیاسی همچنین بیان کرد: «اعتراضات فروکش کرده است. افرادی که اعتراض می‌کنند دو گروه هستند. نخست افرادی که مطالبات دارند و باید شنیده شود و دوم گروهی که اگر از آنها بپرسید مطالبه‌تان چیست، نمی‌توانند بگویند. مهم آن بخشی است که مطالبات روشنی دارند».
  مهاجری در پایان گفت: «اگر در آینده تجمعات در قالب تشکل‌های مانند احزاب سیاسی شکل بگیرد، راحت می‌توان با حاکمیت چانه‌زنی کرد و خواسته‌ها به صورت منظم بیان شود که در این صورت اکثریت مطالبه‌گر از اقلیت آشوب‌گر جدا می‌شوند و آن اقلیت هم قصد برهم‌زدن امنیت را دارند، کاری از پیش نمی‌برند»

  لینک کوتاه :
  کپی لینک
  اشتراک گذاری :
  برچسب ها :
  دیدگاه کاربران
  نظرات کاربران برای این مطلب را دنبال کنید

  برای نمایش دیدگاه کلیک کنید
   ۰ دیدگاه ثبت شده