• خانهاجتماعی
 • کد خبر : 106416
 • تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
 • پ

  تدوین سند جامع سلامت در استان یزد

  مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد در امور اجتماعی، از تدوین سند جامع سلامت در استان یزد خبر داد.

  شریف خبر؛به گزارش وب دا یزد- دکتر لطفی در نشست خبری معاونان دانشگاه علوم پزشکی یزد با اصحاب رسانه گفت: برنامه جامع سلامت با هدف کاهش بار بیماری‌های استان یزد و افزایش کیفیت زندگی تدوین شده است.
  وی ادامه داد: با کاهش بار بیماری‌ها در استان یزد، افزایش امید به زندگی در افراد را شاهد خواهیم بود.
  دکتر لطفی افزود: این برنامه براساس بیماری‌های موجود در استان یزد در چهار سطح پیشگیری، چهار بعد سلامت و چهار حیطه حاکمیتی وزارت بهداشت تدوین شده است.
  مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد در امور اجتماعی اظهار داشت: چهار هدف کلان، ۱۷ هدف کلی، ۸۵ هدف اختصاصی و ۱۵۰ پروژه در این برنامه در نظر گرفته شده است.
  دکتر لطفی یادآور شد: در این سند کلیه اسناد از جمله بیماری‌های غیرواگیر، بیماری‌های واگیردار، تغذیه، سالمندی، سلامت روان، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در نظر گرفته شده است.
  دکتر لطفی با اشاره به ۱۵۰ پروژه مطرح شده در این سند، تاکید کرد: در این سند، ۹۰ پروژه مربوط به دستگاه‌های برون بخشی و ۶۰ پروژه مربوط به مجموعه دانشگاه علوم پزشکی می‌باشد.
  وی گفت: برای رسیدن به این چهار هدف، پیشگیری، تقویت عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، مشارکت و حمایت طلبی مردم دستگاه‌های بین بخشی می‌طلبد.
  دکتر لطفی با اشاره به این که این سند علمی تنظیم شده است تصریح کرد: سند جامع سلامت براساس نیاز سنجی و هم اندیشی با گروه‌های مختلف تدوین شده و همه ابعاد مختلف بیماری‌ها در سطوح پیشگیری، توانبخشی و رویکرد‌های اجتماعی سلامت در این سند پیش بینی شده است.
  دکتر لطفی با اشاره به این که این سند نقشه راه است، تاکید کرد: عملیاتی کردن این پروژه‌ها از مهم‌ترین دغدغه‌های نظام سلامت استان است که با همکاری دستگاه‌های فرابخشی، درون بخشی و بین بخشی عملیاتی شود.
  کاهش آمار فوتی‌های کرونا با انجام واکسیناسیون
  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز در ادامه این نشست، با اشاره به وضعیت کرونا در مقایسه با سال گذشته در استان گفت: در این مدت متوسط فوت از ۴ نفر به ۱.۵ نفر کاهش یافته است.
  دکتر محسن میرزائی ادامه داد: پوشش واکسیناسیون استان یزد در نوبت اول و دوم بالاتر از میانگین کشور و در نوبت سوم برابر با میانگین کشوری است، اما در نوبت یادآور به خصوص واکسیناسیون دانش آموزان کمتر از میانگین کشوری است که این موضوع همکاری بیشتر خانواده‌ها را می‌طلبد.
  وی با اشاره به انجام ۷۳۰ نمونه مشکوک به وبا آلتور در استان یزد، افزود: ۹ مورد قطعی وبا آلتور از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به استان یزد گزارش شده است و ۳ مورد هم تاییدیه استانی دارد و منتظر تایید کشوری آن هستیم.
  دکتر میرزایی با اشاره به شاخص از دست رفته عمر، این شاخص را متاثر از عواملی مانند مرگ زودتر و نیز سال های دست رفته به دلیل ناتوانی دانست و عنوان کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر با مداخلات در حوزه سلامت از طریق واکسیناسیون و خدمات درمانی حدود ۲۰ سال به متوسط عمر مردم اضافه شده است ولی باید تلاش شود که این مدت به سلامت طی شود.
  انجام پیوند مغز استخوان به زودی در یزد
  همچنین در این نشست، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد از افتتاح بیمارستان ۱۵۰ تختخوابی حضرت زینب در شهرستان اشکذر به زودی خبر داد.
  دکتر حبیب نیکوکار با اشاره به اعزام بیماران سرطانی نیازمند به پیوند مغز استخوان به تهران افزود: بخش پیوند مغز استخوان در هفته دولت در بیمارستان شهید صدوقی یزد به بهره برداری رسید.
  وی تاکید کرد: برای کاهش بار بیماری‌ها در استان یزد، باید سبک زندگی تغییر و سواد سلامت افراد جامعه افزایش یابد.
  طرح دارو یار در حمایت از تولید و جبران کمبود دارو
  معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: امسال با وجود تلاش های دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت دارو بسیاری از شرکت های دارویی به علت ثبات قیمت، فعالیت خود را ادامه نداده و همین امر موجب شد که با کمبود برخی داروها روبرو شویم.
  دکتر بهروز حیدری افزود: در این زمینه طرح دارو یار در دستور کار وزارتخانه قرار گرفت که این طرح در راستای حمایت از تولید داخلی در حوزه دارو و جبران کمبود آن است.
  وی با اشاره به این که طرح دارویار به نفع مردم است، خاطرنشان کرددر این طرح، بیمار با دارا بودن نسخه پزشک افزایش قیمتی در زمینه دارو پرداخت نمی‌کنند و مابه تفاوت آن از طریق بیمه پرداخت می‌شود.
  دکتر حیدری با بیان اینکه معاونت‌ غذا و دارو اماده کمک و مشاوره به مردم جهت تامین دارو تصریح کرد: بیماران از طریق مراجعه به این معاونت یا تماس با شماره ۳۸۳۰۶۴۵۰ الی ۵۶ می‌توانند علاوه بر دریافت مشاوره‌های لازم در این باره، تخلفات مشاهده شده در این حوزه را گزارش و پیگیری کنند.

  لینک کوتاه :
  کپی لینک
  اشتراک گذاری :
  دیدگاه کاربران
  نظرات کاربران برای این مطلب را دنبال کنید

  برای نمایش دیدگاه کلیک کنید
   ۰ دیدگاه ثبت شده